Opakowanie po jogurcie, kefirze, śmietanie, serku plastikowe - wyrzuć do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne - Zasady segregacji odpadów w Warszawie

Opakowanie po jogurcie, kefirze, śmietanie, serku plastikowe - wyrzuć do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne

Metale i tworzywa sztuczne

temp

 Jak przetwarzamy plastik

Recykling mechaniczny: Sortowanie, rozdrabnianie, mycie i wytłaczanie. Powstają drobne, 3- milimetrowe kulki lub walce, które można ponownie wykorzystać do produkcji innych artykułów np. doniczek.

Recykling chemiczny: Na tworzywa sztuczne działają rozpuszczalniki lub wysoka temperatury. Powstała w ten sposób ciecz lub gaz jest wykorzystana w dalszej produkcji.

Recykling termiczny: Tworzywo sztuczne, którego nie można już ponownie wykorzystać, spala się w specjalnych, bezpiecznych dla środowiska piecach. Powstałą w ten sposób energię elektryczną oraz ciepło,  wykorzystuje się w naszych domach.

Ciekawostki:

  • Tworzywa sztuczne rozkładają się setki lat. Foliowa torba rozkłada się ok. 300 lat, a tacka styropianowa aż 500.
  • Gdyby butelki PET, wytwarzane każdego roku w Polsce, postawić jedną obok drugiej, to okrążyłyby Ziemię ponad 6 razy, tworząc ponad 275 000 kilometrowy wąż.
  • Około 2 miliony ptaków i ssaków wodnych ginie na świecie rocznie na skutek połknięcia plastikowych odpadów wrzucanych do mórz i oceanów.

Pamiętaj!

  • Zgniataj plastikowe butelki i aluminiowe puszki. Zgnieciona butelka zajmuje 80% mniej miejsca.
  • Plastikowy kubek po kawie/herbacie na wynos wrzuć do żółtego kosza, ale już kubek papiero-podobny wyrzucamy do pojemnika czarnego. Taki papier jest zabezpieczony specjalną substancją i nie da się go wykorzystać ponownie.
  • Czyste opakowanie styropianowe lub tackę należy wrzucić do pojemnika żółtego, ale brudne, styropianowe opakowanie po jedzeniu na wynos nie nadaje się do recyklingu. Wyrzuć je do kosza czarnego.
  • Nie musisz myć opakowań np. pojemnik po jogurcie, przed wyrzuceniem, wystarczy je opróżnić.